Międzynarodowe Stowarzyszenie Badawcze Aktualnych Problemów Ekonomicznych i Społecznych zostało powołane w Łodzi w dniu 17 grudnia 2015r. podczas międzynarodowej konferencji Current Economic & Social Topics CEST2015 International Colloquium i zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod nr 0000626674 w dniu 04 lipca 2016r (WYPIS_RS_626674_3_20160713002745).
Stowarzyszenie wymiennie używa nazwy w języku angielskim: Current Economic & Social Topics International Research Association i skrótu: CESTiRA.
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków powołało w dniu 09-08-2016r. Zarząd Stowarzyszenia CESTiRA, w składzie:
- Dorota Witkowska, prof. zw. dr hab. – Przewodnicząca;
- Marek Gruszczyński, prof. zw. dr hab. – Wiceprzewodniczący;
- Krzysztof Kompa, dr inż. – Wiceprzewodniczący Zarządzający;
- Barbara Liberda, prof. zw. dr hab. – Członek Zarządu;
- Joannicjusz Nazarko, prof. zw. dr hab. – Wiceprzewodniczący;
- Jerzy Różański, prof. zw. dr hab. – Członek Zarządu, Skarbnik;
- Waldemar Tarczyński, prof. zw. dr hab. – Wiceprzewodniczący;
- Anna Zamojska, dr hab., prof. UG – Członek Zarządu
oraz Komisję Rewizyjną, którą tworzą:
- Iwona Foryś, prof. zw. dr hab. – Przewodnicząca;
- Andrzej Karpio, dr – Wiceprzewodniczący;
- Aleksandra Matuszewska-Janica, dr – Członek.
Władze Stowarzyszenia zostały powołane na okres do 1-go Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków.
- Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o charakterze naukowobadawczym, skupiającym członków, których działalność zawodowa lub zainteresowania wiążą się z naukami ekonomicznymi, naukami społecznymi i ich aplikacjami. Stowarzyszenie działa na rzecz użyteczności społecznej i publicznej. Jest stowarzyszeniem zarejestrowanym, działającym na podstawie obowiązującego prawa o stowarzyszeniach i posiada osobowość prawną.
- Celem Stowarzyszenia jest organizowanie dorocznej międzynarodowej konferencji naukowej Current Economic & Social Topics CEST20xx International Colloquium oraz
- popieranie rozwoju nauk ekonomicznych i społecznych oraz ich zastosowań, a także upowszechnianie wiedzy i prezentowanie dorobku dyscyplin w tym zakresie,
- integrowanie środowisk naukowych, krajowych i międzynarodowych, prowadzących badania w zakresie aktualnych problemów ekonomicznych i społecznych,
- integrowanie środowisk reprezentujących zarówno naukę jak i praktykę̨ międzynarodową̨ w zakresie aktualnych problemów ekonomicznych i społecznych,
- umożliwienie współdziałania członków Stowarzyszenia w powyżej opisanym zakresie,
- wspieranie grup i organizacji, których cele i działania są zgodne z celami i działaniami Stowarzyszenia.
- Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez:
- inicjowanie i organizowanie seminariów, sympozjów, wykładów, konferencji, kongresów, szkoleń, warsztatów, targów, wystaw i innych przedsięwzięć w zakresie celów Stowarzyszenia oraz udział w międzynarodowych kongresach i konferencjach,
- prace w ramach grup i komisji roboczych własnych oraz grup wspierających rozwój i upowszechnianie badań w zakresie aktualnych problemów ekonomicznych i społecznych, prowadzenie badań, opracowywanie studiów, ekspertyz, ocen, opinii i wniosków oraz rozwiązań dotyczących aktualnych problemów ekonomicznych i społecznych dla potrzeb własnych i podmiotów współpracujących, wdrażanie tych prac w działaniach własnych i podmiotów współpracujących,
- współdziałanie z właściwymi jednostkami administracji państwowej i placówkami naukowymi na rzecz rozwoju nauk ekonomicznych i społecznych, a zwłaszcza z Polską Akademia Nauk, Szkołami Wyższymi krajowymi i zagranicznymi, stowarzyszeniami naukowymi o podobnym profilu działania,
- prowadzenie działalności wydawniczej i edukacyjnej,
- rozwijanie współpracy z placówkami badawczymi i fundacjami o międzynarodowym profilu działania i tych samych lub zbliżonych celach,
- wspieranie finansowo i rzeczowo osób fizycznych i prawnych działających w zakresie celów statutowych Stowarzyszenia; w szczególności wsparcie to polega na redystrybucji środków pozyskanych na cele edukacyjne i naukowobadawcze.
- Członkiem Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, krajowe i zagraniczne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenie. Członkowie dzielą̨ się na członków:
- zwyczajnych
- honorowych
- wspierających.
- Władzami Stowarzyszenia są: a) Walne Zgromadzenie Członków, b) Zarząd, c) Komisja Rewizyjna. Realizację celów Stowarzyszenia programuje i recenzuje Rada Naukowa Stowarzyszenia.
- W okresie między WZC najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Zarząd, który kieruje działalnością Stowarzyszenia. Za swoją działalność ponosi odpowiedzialność przed Walnym Zgromadzeniem Członków.
- Zarząd składa się z 6 do 12 członków wybieranych imiennie, w tym z Przewodniczącego Stowarzyszenia, trzech Wiceprzewodniczących Zarządu, Wiceprzewodniczącego Zarządzającego i Skarbnika Stowarzyszenia.
- Kadencja Przewodniczącego Stowarzyszenia trwa jeden rok, kadencja pozostałych członków Zarządu – 5lat, a kadencja Wiceprzewodniczącego Zarządzającego – do chwili odwołania przez WZC lub do wygaśnięcia mandatu.
- Rada Naukowa jest ciałem doradczym, niezależnym od Władz Stowarzyszenia, dostarczającym opracowań i rekomendacji na potrzeby Zarządu, Walnego Zgromadzenia Członków lub grup roboczych i Komisji Stowarzyszenia, na ich wniosek lub z własnej inicjatywy.
- Członkostwo w Radzie Naukowej można łączyć z członkostwem we Władzach Stowarzyszenia.
- W skład Rady Naukowej wchodzą Członkowie Zwyczajni i Honorowi Stowarzyszenia ze stopniem doktora habilitowanego lub z tytułem profesora. Członków Rady Naukowej powołuje i odwołuje Zarząd Stowarzyszenia na wniosek własny lub na wniosek interesariuszy.
- Rada Naukowa wybiera ze swego grona, w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, na dwuletnią kadencję Przewodniczącego i trzech Wiceprzewodniczących. Wybory organizuje Zarząd Stowarzyszenia.
- W ramach Rady Naukowej Stowarzyszenia mogą działać Komisje Problemowe, powoływane przez Zarząd Stowarzyszenia na wniosek Przewodniczącego RN.